همه کسانی که سگ دارن، این رو تایید میکنن که نگهداری از سگ اصلا آسون نیست و بعضیا حتی این کار رو با نگهداری از یه بچه مقایسه میکنن.

 

دامپزشک سگخب حقیقت اینه: بسته به اینکه شما چقدر به سگ تون اهمیت بدین و دوست نداشته باشین بیمار بشه، نگهداریش میتونه سخت یا آسون باشه. صاحب سگی که میخواد در کنار سگش یه زندگی شاد و سرشار از تعامل و حس خوب رو تجربه کنه، روزانه برای سلامت جسمی و روانی سگش وقت میگذاره و از حق نگذریم، نتیجه کارهاش رو هم میبینه. اگر از کسانی که یه سگ سالم و خوش رفتار دارن سوال کنین، بهتون میگن که نگهداری از سگ و زندگی کنار اون سگ یکی از بهترین تجربیات زندگیشونه.

البته خلاف این هم صادقه. اگر با این طرز تفکر که رسیدگی به سگ در حد غذا دادن بهشه، سگ بگیرین بعد از چند ماه پشیمون میشین و اگر هم نشین باید با سگی بسازین که احتمالا بیمار و بدرفتاره و براتون کلی دردسر به وجود میاره.

اگر دوست دارین جزو افراد دسته اول باشین، با پت پرس در ادامه مقاله همراه باشین تا بهتون بگم چطور باید درست و اصولی از سگ دلبندتون نگهداری کنین تا همیشه سالم و سرحال بمونه.

نکته اول: غذای سگ ، مهم ترین فاکتور در نگهداری از سگ
دلیل اینکه چرا غذای سگ مهمه، کاملا واضحه.

این مواد غذایی هستن که به سگ شما کمک میکنن رشد و نمو اش رو کامل کنه، انرژی بدنش تامین بشه و بتونه به زندگی خودش ادامه بده. کیفیت کارکرد دستگاه گوارش، گردش خون و ادراری به طور مستقیم و ارگان های دیگه بدن به صورت غیر مستقیم به مواد غذایی دریافتی سگ شما بستگی دارن. به همین دلیله که ما دامپزشک ها معتقدیم غذای سگ مهم ترین فاکتور برای سالم موندن بدنشه.

سگ های آشغال خور فقط در ظاهر سالم هستن
شاید سگ هایی رو دیده باشین که با خوردن غذاهای بی کیفیت مثل استخوان، اسکلت مرغ، پای مرغ، کله مرغ یا اضافات گوشت و لاشه حیوانات زنده میمونن و شاید به نظر سرحال هم برسن ولی قطعا کیفیت زندگی اون ها در طولانی مدت پایین میاد و دچار مشکلات فراوانی میشن که به مرور خودش رو نشون میده.

چه غذا یی برای سگ ما بهتره؟
توصیه ما دامپزشکان اینه که بهترین رژیم غذایی برای سگ رژیمی هست که از مخلوط غذای خشک و کنسرو سگ درست شده باشه. این غذاها با توجه به سن، نژاد و حساسیت های سگ شما در انواع مختلفی تولید شدن و مواد موجود در اون ها با توجه به نیازهای سگ شما به دقت بالانس شده و میتونین مطمئن باشین همه موادغذایی به اندازه لازم به بدن دوست کوچولوتون میرسه.

البته تاکید میکنم که باید فقط و فقط از برندهای مرغوب غذای سگ استفاده کنین.

 

نکته دوم: معاینه دوره ای ، انگل زدایی و واکسیناسیون سگ ها و اهمیت آن رو جدی بگیرید
در نگهداری از سگ، خیلی مهم و عاقلانه است که قسمتی از برنامه پیشگیری از بیماری های سگ تون رو هم به ما دامپزشک ها بسپارین. واکسیناسیون و انگل زدایی سگ ها میتونن از بسیاری از بیماری های خطرناکی که سالیانه باعث مرگ و میر تعداد زیادی سگ میشن، پیشگیری کنن.

چکاپ مداوم سگ شما توسط دامپزشک هم این فایده رو داره که اگر بیماری ای در حال شروع شدن بود، در همون مراحل اولیه جلو اش گرفته بشه تا کمترین آسیب رو به بدن سگ وارد کنه.

بهتره در همون ماه های ابتدایی زندگی سگ تون، یک کلینیک دامپزشکی خوب رو در نزدیکی منزلتون در نظر بگیرین و تا آخر به همون کلینیک مراجعه کنین تا یک دامپزشک در جریان تاریخچه سگ شما قرار بگیره و هر سری مراجعه کردین، پرونده کاملی ازش در اختیار داشته باشه. ( اطلاعات بیشتر در مورد قسمت های مختلف کلینیک دامپزشکی ).

واکسیناسیون سگ ها
سگ ها ۲ تا واکسن دریافت میکنن.

واکسن هاری که اون ها رو در برابر بیماری هاری ایمن میکنه، در سن ۶ تا ۸ هفتگی بهش تزریق میشه و هرسال باید تکرار بشه.
واکسن چندگانه که اون ها رو در برابر بیماری های پاروا ویروس، بیماری دیستمپر، بیماری ICH یا هپاتیت سگ ها، بیماری لپتوسپیروز و بیماری پارا آنفولانزا ایمن میکنه. دوز اول این واکسن در ۶ تا ۸ هفتگی تزریق میشه و بعد از اون یک یاداور داره که ۱ ماه بعد تزریق میشه و بعد از اون هرسال باید تکرار بشه.
دقت کنین که فقط سگ هایی شرایط واکسن خوردن رو دارن که کاملا از نظر بالینی سالم باشن.

انگل زدایی سگ ها
برنامه انگل زدایی سگ ها شامل خوراندن یک قرص ضد انگل هست که بر علیه انگل های گوارشی عمل میکنه و باعث دفع اون ها میشه. این قرص رو میتونین از حدود یک ماهگی به سگ بدین ولی ممکنه ضرورت نداشته باشه و خیلی از دامپزشک ها همزمان با واکسیناسیون، اولین قرص ضد انگل رو هم به سگ میخورونن.

این قرص بهتره هر ۳ ماه یکبار تکرار بشه.

دامپزشک سگ

نکته سوم: برنامه ای برای مراقبت از قسمت های مختلف بدن سگتون داشته باشید.
خیلی از کسایی که سگ دارن، به اشتباه تصور میکنن زدن واکسن و دادن غذای مناسب به سگشون تنها کاریه که برای پیشگیری از بیمار شدنش از دستشون برمیاد و بقیه اش بستگی به شانس و عوامل محیطی داره.

در ادامه بهتون میگیم چه کارهای دیگه ای میشه برای نگهداری از سگ، این دوست کوچولوتون انجام بدین.

چطور از پوست و موی سگ مون مراقبت کنیم؟
مهم ترین نکته ای که باید بهش توجه کنین اینه: حمام کردن سگ ها بیش از اندازه و شستن اون ها با شامپو، براشون ضرر داره.

خیلی از ماها، سگ ها رو هم با خودمون مقایسه میکنیم و چون عادت داریم یک روز درمیان حمام بریم، هفته ای یک بار حمامشون میکنیم. حقیقت اینه که سگ ها به حمام کردن مداوم نیازی ندارن. چرا؟

پوست اون ها برخلاف ما، غده عرق نداره. به همین دلیل موهاشون چرب نمیشه و بوی عرق نمیگیره پس حمام کردن زیاد باعث خشک شدن پوست و کاهش کیفیت موی اون ها میشه
سگ ها به کثیفی حساس نیستن و هیچ ضرری هم براشون نداره! این شما هستین که دوست دارین سگ تون همیشه تمیز باشه و بوی شامپو بده! خودش ترجیح میده کثیف باشه و بوی ناخوشایند سگ رو بده!
پس یکی از نکته های مهم در نگهداری از سگ شما اینه که بیشتر از ماهی ۱ بار حمامش نکنین و تا جای ممکن با آب خالی و یا شامپوی سگ بشوریدش.

نکته بعدی برس کشیدن سگ هست. بسته به مقدار موها و نژاد سگ تون نیاز به برس کشیدن متفاوته.